Nagrobki są jednym ze sposobów na to, aby zachować pamięć o bliskich i oddać im cześć. Będą tym miejscem, do którego wrócimy, aby przystanąć i ich wspominać. Zgodnie z tradycją na płycie znajduje się imię i nazwisko oraz data śmierci. Często uzupełniają je też zdjęcie lub krótkie epitafium. Pamiętajmy jednak, że pamięć zmarłego można pielęgnować na wiele innych sposobów. Niektórzy bliscy decydują się na wybranie kształtu nagrobka, który oddaje charakter danej osoby. Zapraszamy do zapoznania się z typami pomników oraz oczywiście do zakupu.

Pomniki granitowe – pamiątki po zmarłych osobach

Kiedy umrze bliska nam osoba, staramy się jak najmocniej wspomóc pamięć o niej. Wielu pogrążonych w bólu bliskich umieszcza na półkach dodatkowe zdjęcia. Pojawiają się one także w portfelach. Głównym sposobem oddawania czci jest jednak wystawienie odpowiedniego nagrobka. Pomniki granitowe dzielimy przede wszystkim na pojedyncze i podwójne. Można wymienić także kilka innych rozróżnień:

  • Tradycyjne. Na naszej szerokości geograficznej najczęstszym wyborem jest nagrobek z kamienia, składający się z dwóch elementów – poziomej płyty i wystającej z niej tablicy. Na tej ostatniej znajduje się imię, nazwisko, daty oraz zdjęcie. Niektóre rodziny decydują się na umieszczenie w tym miejscu dużej, rzeźbionej podobizny zmarłego.
  • W stylu amerykańskim. Doskonale znamy je z filmów, ale u nas są bardzo rzadko popularne. Pomniki te odznaczają się prostotą i swoistym minimalizmem. Posiadają tylko i wyłącznie jeden element – płytę wystającą z gołej ziemi.
  • Płaskie. Nagrobki pojedyncze o jeszcze większej prostocie niż amerykańskie. Składają się z tablicy pamiątkowej leżącej płasko na ziemi. Tego typu pomniki są ekstremalnie rzadkie. Zdarzają się właściwie tylko na cmentarzach z dużymi ograniczeniami co do typów płyt nagrobnych.
  • Urnowe. Zajmują równie mało miejsca, co pomniki płaskie, ale nie muszą być aż tak minimalistyczne. Są one oczywiście przeznaczone dla bliskich, których ciała zostały poddane kremacji. Zazwyczaj mają kształt kwadratu. Mogą składać się zarówno z pojedynczej płyty, jak i mieć o wiele bardziej urozmaiconą formę.
  • Krypty i kapliczki. Są niezwykle popularne na południu Europy, gdzie przyjmują kształt zbliżony do niewielkich domków. U nas jeszcze na początku dwudziestego wieku również stawiano je często. Obecnie zostały wyparte niemal całkowicie przez prostsze nagrobki. Krypty posiadają zarówno wady, jak i zalety. Kiedy już stoją, nie trzeba się martwić pomnikiem dla zmarłej osoby. Jednocześnie wymagają znacznej inwestycji i to jeszcze za życia.

Zamów nowoczesny nagrobek z naszej oferty

Przechadzając się po starych cmentarzach, zobaczymy szeroką różnorodność pomników nagrobnych. Wiele z nich posiada stojące krzyże wykonane z kamienia lub metalu. Zdarzają się takie, które przypominają faktyczne pomniki. Ich płytę nagrobną zdobią anioł lub matka boska. Najbardziej niesamowite wydają się katakumby przeznaczone dla wielu zmarłych. Takie „domki”, przypominające południowe grobowce, zazwyczaj należą do rodzin szlacheckich czy klasztorów.

Pomimo bogatej polskiej tradycji kamieniarstwa cmentarnego, statystyczny Polak zamawia nowoczesny nagrobek. Zazwyczaj ma on formę tradycyjną ale z bardziej współczesnym designem. Większość tych pomników odznacza się geometrycznymi liniami z niewielką ilością urozmaiceń.

Pojawiają się jednak także pomniki bardziej „eksperymentalne”. Płyta niekiedy ma falowane linie. Czasami też część pozioma i pionowa są montowane ze sobą tak, aby wydawały się monolitem.

Pogrążeni w żałobie bliscy młodych zmarłych często decydują się też na nagrobki granitowe z dużą podobizną. Takie podejście zostało zaczerpnięte z tradycji romskiej.

Dzięki umieszczonej na tablicy twarzy, odwiedzając grób, będziemy mieli wrażanie, że faktycznie spędzamy czas z bliskim.

Większe groby nowoczesne – nagrobki podwójne niekiedy są wzbogacane elementami, które pełnią funkcję zarówno ozdobną, jak i praktyczną. Jednym z ciekawszych rozwiązań są niewielkie wieżyczki z miejscami do wstawienia zniczy.