Kostka kamienna znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w branży ogrodniczej. Stworzenie estetycznych i trwałych ścieżek wpłynie pozytywnie na wygląd przestrzeni wokół domu. Jaką kostkę wybrać? Który rodzaj kostki będzie najlepszym rozwiązaniem dla domów położonych na wzgórzach?

Dlaczego kostka granitowa powinna znaleźć się w Twoim ogrodzie?

Kostka granitowa zyskała dużą popularność w branży ogrodniczej głównie za sprawą swoich właściwości. Granit jest przede wszystkim surowcem mrozoodpornym, nie pochłaniającym wody oraz wilgoci, a także wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto kamień ten cechuje się atrakcyjnym wyglądem, dlatego rozwiązanie to często jest stosowane w polskich ogrodach. Kostka granitowa łupana sprawi, że ścieżki w ogrodzie nabiorą niebanalnego i naturalnego wyglądu. Niesymetryczne struktury uatrakcyjnią wygląd przestrzeni, czyniąc ją bardziej przystępną. Ponadto, wyłożenie dróg nieregularnym kamieniem sprawi, że pomiędzy szczelinami będzie mogła rosnąć trawa, co ograniczy ingerencję ludzką i nie wpłynie destrukcyjnie na ekosystem ogrodowy.

Kostka kamienna – zastosowanie w drogownictwie

Jednakże główne zastosowanie w drogownictwie granit znajduje jako kostka na schody oraz kostka na tarasy. Powierzchnia wyłożona kamiennymi blokami staje się wytrzymała na uszkodzenia. Ponadto, jedną z cech granitu jest odporność na oddziaływanie dużych ciężarów. Decydując się na drogę lub podjazd granitowy, nie musimy się obawiać uszkodzenia struktury poprzez parkowanie na niej wielkogabarytowych pojazdów. Spowoduje to, że droga wykonana z granitu będzie idealna dla firm i przedsiębiorstw logistycznych oraz transportowych. Kostka granitowa płomieniowana będzie natomiast najlepszym rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego, gdyż sprawdzi się nie tylko jako kostka na tarasy, ale również kostka na schody.

Charakterystyka kostek granitowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i form kostek kamiennych. W zależności od projektu i indywidualnych preferencji, można zdecydować się na idealnie przycięte kamienne bloki, z których powstaną geometryczne konstrukcje, bądź kamienie o nieregularnym kształcie. Wśród najpopularniejszych form kostek znajdują się:

1). kostka granitowa cięta dzięki zastosowaniu profesjonalnego cięcia mechanicznego, możliwe jest estetyczne ułożenie kostki nawet w skomplikowane geometryczne struktury. Wykonywanie kompozycji będzie w znacznym stopniu ułatwione dzięki zastosowaniu dopasowanych struktur. Kostka cięta sprawdzi się zarówno na podjeździe, jak i w ogrodzie.

2). kostka granitowa łupana jest dedykowana osobom, które preferują bardziej surowy i naturalny wygląd. Nieregularne brzegi sprawiają, że każda kostka granitowa wygląda unikalnie. Kostka kamienna dzięki technice łupania będzie idealnym rozwiązaniem do ogrodu, ponieważ wpisuje się w otoczenie roślinności. Jej wygląd uatrakcyjnia przestrzeń wokół domu, a zróżnicowana forma powoduje, iż ogród wygląda na bardziej dostępny.

3). kostka granitowa cięto łupana – ta kostka kamienna powstała przy zastosowaniu obu technik – zarówno łupania, jak i cięcia. Dzięki temu jej brzegi są bardziej regularne, aczkolwiek nie gładkie. Z tej przyczyny stosuje się ją w drogownictwie. Perfekcyjnie uzupełni drogę, bądź podjazd wyglądając atrakcyjnie, ale również zapewniając bezpieczeństwo, gdyż dzięki nieregularnej strukturze bloczki są antypoślizgowe.

4). kostka granitowa cięta płomieniowana – powstaje dzięki zastosowaniu specjalnej techniki, która ma na celu stworzenie warstwy antypoślizgowej. Kostka płomieniowana powstaje podczas cięcia. Wyposażenie w tę powłokę sprawia, że użytkowanie drogi, bądź podjazdu, jest w pełni bezpieczne, nawet zimą. Kostka ta polecana jest szczególnie w przypadku powierzchni nieregularnych i pagórków prowadzących do domu. Wyłożenie ścieżki blokami płomieniowanymi spowoduje, iż wjazd nawet po oblodzonej powierzchni będzie komfortowy i bezpieczny.

Jeżeli wciąż mają Państwo dylemat jaką kostkę wybrać, oferujemy profesjonalne doradztwo. Nasi eksperci dopasują rodzaj kostki do Państwa oczekiwań, aby zrealizować projekt podjazdu. Zapraszamy do składania zamówień na kostkę kamienną. Jednocześnie pragniemy zakomunikować, że posiadamy materiały budowlane najwyższej jakości. Oferowane przez nas podzespoły granitowe są trwałe i odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu zakup kostki będzie inwestycją, która posłuży przez wiele lat w niezmienionej formie. Kostka granitowa oferowana przez nas spełnia wszystkie normy i standardy, dlatego stanowi najlepszy wybór dla klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zachęcamy do kontaktu z Wromac w przypadku wątpliwości i dodatkowych pytań oraz do składania zamówień.