Granit to materiał, który ma zastosowanie przede wszystkim w ogrodnictwie. Formy oraz oporniki wykonane z tego surowca znajdują się w projektach najlepszych architektów krajobrazu, którzy wyznaczają trendy w zagospodarowaniu przestrzeni wokół domu lub działki. Jednakże surowiec wykazuje się szeregiem cech, które powodują, że jest idealnym rozwiązaniem stosowanym w klimacie umiarkowanym.

Krawężniki drogowe – zastosowanie granitu w nowoczesnym ogrodnictwie

Granit jest uniwersalnym materiałem, który wyróżnia się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością. Dzięki swoim właściwościom kumuluje ciepło, przez co jest idealnym surowcem do wykańczania wnętrz. Jednakże granit znajduje dużo szersze zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnym ogrodnictwie. Szczególnie sprawdzi się w klimacie umiarkowanym, gdyż jest mrozoodporny, nie ulega uszkodzeniom wskutek szkodliwego promieniowania UV oraz odporny na szkodliwe działanie pozostałych czynników zewnętrznych. Produkuje się z niego obrzeża granitowe oraz krawężniki drogowe, gdyż jest bardzo twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Krawężnik łukowy wykonany z tego surowca nie ulegnie uszkodzeniu nawet poprzez oddziaływanie dużej siły pojazdu. Ponadprzeciętna wytrzymałość powoduje, że odbojniki granitowe również sprawdzają się jako uzupełnienie infrastruktury ogrodowej. 

Wybór naturalnego surowca sprawi, że ogród nabierze atrakcyjnego wyglądu. Jednakże krawężniki granitowe stanowią również rozwiązanie praktyczne, gdyż wytyczają linie ściekowe dla deszczówki, tym samym skutecznie zabezpieczając pozostałe integralne części ogrodu przed zalaniem. Czynnik ten wpływa bezpośrednio na możliwość zwiększenia asortymentu roślin ogrodowych na takie, które nie rosną na terenach podmokłych. Dzięki zastosowaniu granitu, można wydzielić strefy i osobno je zagospodarować poprzez sadzenie różnych rodzajów roślin i krzewów. Opornik granitowy może skierować strumień, aby dostał się do roślin, które wymagają ciągłego podlewania. Dzięki naturalnemu systemowi nawadniającemu, można zaoszczędzić na środkach finansowych przeznaczanych na wodę do podlewania. 

Obrzeża kamienne w Twoim ogrodzie

Krawężnik łukowy posłuży jako wykończenie infrastruktury lub do zrobienia klombu w ogrodzie. Dzięki swojemu profilowi pozwoli na uformowanie przestrzeni wypełnionej kwiatami i krzewami. Opornik granitowy wytrzymały jest na uderzenia i permanentny ciężar, dlatego warto go zainstalować na drogach prowadzących do ogrodu. Będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż syntetyczne odpowiedniki. Plastik nie tylko jest mniej trwały, ale również podatny na uszkodzenia, przez co nie spełnia odpowiednio swojej funkcji. Również drewniane obrzeża i krawężniki nie są dobrym pomysłem. Pomimo, że drewno jest naturalnym materiałem, gnije i próchnieje podczas styczności z zimą ziemią i wysoką wilgotnością. Granit natomiast również jest naturalnym rozwiązaniem, ale jednocześnie służy przez wiele lat. Nie sposób go uszkodzić lub wniknąć w jego struktury, a tym samym niszcząc go od środka. Mrozoodporność i nieabsorbowanie wody z otoczenia są zdecydowanie największymi zaletami naturalnego surowca o szerokim zastosowaniu ogrodniczym.

Opornik kamienny pełni funkcję wykończenia chodnika lub ścieżki z kostki brukowej. Ponadto zabezpiecza również konstrukcje przed rozsuwaniem się. Stosowanie takich elementów jest obligatoryjne na glebie wilgotnej oraz gliniastej. To podstawa większych konstrukcji ogrodowych. Granitowy spód stanowi świetną bazę dla drobnej architektury ogrodowej, ale również dla altan i pergoli. Materiał jakim jest granit pełni funkcję oddzielającą elementy drewniane od wilgotnej i mokrej gleby. Tym samym zabezpieczają elementy wypoczynkowe przed uszkodzeniem i spróchnieniem. 

Postaw na wysoką jakość i estetykę – granit w drogownictwie

Granit to zdecydowanie jeden z najbardziej wytrzymałych surowców na rynku budowlanym. Jego właściwości powodują, że jest wykorzystywany na szeroką skalę również w drogownictwie. Granit jest odpowiedni nie tylko na drogowe krawężniki granitowe i odbojniki, ale przede wszystkim do budowy dróg. Surowiec znajduje zastosowanie w budowie dróg, alejek, chodników oraz ścieżek. Skałę można stosować niezależnie od jakości i typu gleby. Ponadto nie ulega zniszczeniu pod wpływem działania niskiej jakości podłoża, np. gleby gliniastej. Dzięki temu można stworzyć profesjonalną infrastrukturę drogową, a także wokół domu.

Szczycimy się tym, że każdy oferowany przez nas element wykonany jest z najwyższej jakości surowca przy zastosowaniu profesjonalnych czynności produkcyjnych. Ponadto we Wromac każde zamówienie traktujemy indywidualnie, dlatego jesteśmy otwarci na Państwa sugestie. Postaramy się odpowiednio dopasować naszą ofertę do oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów, gdyż zależy nam, aby zakupiony produkt spełniał Państwa wymagania i służył Państwu przez wiele lat. Obrzeża kamienne stanowią inwestycję nie tylko w wygląd, ale również w funkcjonalność całej infrastruktury w parku, na drodze i w ogrodzie. Zapraszamy do kontaktu z Wromac i składania zamówień oraz konsultowania indywidualnych preferencji z naszymi konsultantami.