Same plusy, czyli blat kamienny w kuchni

Blat kuchenny, zbudowany z kamienia, jest rozwiązaniem trwałym i praktycznym, a przy tym eleganckim. Jego zamienniki, takie jak blat z drewna lub laminatu, mogą być z nami przez całe lata. Ale tylko blat kamienny w niezmiennym stanie będzie nam towarzyszył dużo dłużej.

Dlaczego warto wybrać blat kamienny?

Najbardziej trwałym materiałem, z którego możemy wykonać blat kuchenny, jest granit. To za nim plasują się inne gatunki kamieni, takie jak marmur, trawertyn czy kwarc (ten ostatni w postaci konglomeratu kwarcowego). Blaty kamienne są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wyposażenie kuchni, ponieważ są bardzo praktyczne. Łatwe w pielęgnacji, odporne na zabrudzenia i niechłonące wody, mogą służyć nam przez długie lata, a nawet stać się spadkiem, który przejmą po nas następne pokolenia. W dodatku spadkiem bez konieczności remontu. Współczesne blaty kamienne cechują się stosunkowo dużą elastycznością form, nie mówiąc o bogatej gamie kolorystycznej czy możliwości uzyskania interesujących faktur. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, możemy wyciąć z kamienia interesujące kształty. Blat może być idealnie gładki (tak wybiera większość) lub lekko chropowaty (tzw. antico). Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Naturalny luksus – blat granitowy

Granity to skała naturalna, cechująca się wyjątkową odpornością i twardością. Ponieważ należy do najtwardszych materiałów na ziemi, nie musimy bać się o to, że uszkodzimy wykonane z niego blaty. Biorąc pod uwagę wytrzymałość granitu, nie bylibyśmy go w stanie poważnie uszkodzić nawet gdybyśmy chcieli. Blaty granitowe, oprócz tego, że twarde, są niezwykle gładkie i połyskliwe. Łatwo się je czyści, są odporne na warunki atmosferyczne. Blat granitowy, dzięki warunkom, w jakich powstał, stanowi jeden z najtrwalszych materialnych elementów mieszkania. Ponieważ jest mrozoodporny, nie ulegnie żadnemu uszczerbkowi nawet wtedy, gdybyśmy cały rok spali przy otwartych na oścież oknach. Nie zaszkodzi mu ani mróz, ani ogień, nie mówiąc już o możliwościach uszkodzenia mniejszego kalibru. Blaty granitowe oprócz tego, że trwałe, są również niezwykle piękne i widowiskowe. Ponieważ granit jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, możemy je dobrać zgodnie z potrzebami. Blaty z granitu cechują się ponadto różnorodnością struktur. Tekstury, jakie powstają na granicie, cechują się dużą efektownością. Odpowiednio dobrany do wystroju kuchni, blat granitowy może stanowić jej największą ozdobę.

Naturalne piękno – blat marmurowy

Z powodu swych wartości estetycznych marmur wykorzystywany jest w rzeźbiarstwie. Jest skałą piękną, ale znacznie mniej trwałą od granitu. Zawarte w marmurze minerały węglowe sprawiają, że jest to skała podatna na ścieranie, odbarwianie i przesiąkanie wodą. Mimo to marmur jest popularnym materiałem, z którego wykonuje się często blaty kuchenne. Atutem blatów z marmuru są ich wartości estetyczne. Blaty z marmuru nie prezentują sobą surowego, dostojnego piękna, jakie właściwe jest dla granitu. Mimo swojej twardości blaty marmurowe dodają wnętrzom ciepłego, przytulnego charakteru. Ma to związek ich kolorystyką, w której dominują ciepłe, łagodne odcienie i połączenia kolorystyczne. W związku z tym, że marmur jest materiałem naturalnym, jest dostępny w ograniczonej gamie kolorystycznej. Należy jednak podkreślić, że walory kolorystyczne marmuru przewyższają walory kamieni, które można uzyskać na drodze modyfikacji skał naturalnych. Dobrą wiadomością dla estetów i wielbicieli wszystkiego, co unikatowe, jest to, że każdy marmur wygląda inaczej dzięki unikalności tekstury. Nie ma więc takiej możliwości, że wybierając swój blat z marmuru, nasze mieszkanie będzie bliźniaczo podobne do mieszkania naszych znajomych. Poza tym, jak już zostało wcześniej wspominane, marmur jest materiałem stuprocentowo naturalnym, co niesie za sobą mniejsze ryzyko użytkowania niż w przypadku eksploatacji tworzyw sztucznych. Blaty z marmuru mają przewagę nad syntetycznymi pod tym względem, że marmur jest materiałem nietoksycznym, przyjaznym środowisku. Kolejną właściwością tego kamienia jest to, że dobrze przewodzi ciepło. Posiadacz blatu z marmuru ma więc poczucie, że pozostaje w styczności z materiałem pochodzenia naturalnego.

Konglomerat kwarcowy. Blaty z kamieni półszlachetnych.

Czy wiesz, że możesz mieć w swoim domu blat z kamienia półszlachetnego? Chodzi o kwarc, a dokładnie o konglomerat kwarcowy. Konglomerat kwarcowy to materiał wytwarzany sztucznie, na bazie naturalnego kwarcu, który wchodzi w skład granitów i piaskowców. Zaletą konglomeratu kwarcowego jest zarówno jego wygląd, jak i walory użytkowe. Jeśli chodzi o wygląd: może być on w pełni spersonalizowany, czyli dostosowany do twoich potrzeb. Konglomerat kwarcowy można uzyskać we wszystkich kolorach, również tych najbardziej jaskrawych czy też rzadko spotykanych w architekturze wnętrz. Konglomerat kwarcowy cechuje wysoki połysk, sugerujący czystość. Samą czystość uzyskać jest łatwo, ponieważ dbałość o blat z konglomeratu nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Blaty z konglomeratu kwarcowego są więc niezwykle praktyczne i odporne na wodę,