Produkcja wyrobów z kamienia naturalnego

Kamień naturalny stanowi główny materiał przeznaczony do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych, schodów czy też parapetów. Od lat wyroby z kamienia naturalnego mają szerokie zastosowanie w obiektach sakralnych, użyteczności publicznej jak również w prywatnych domach.

Dostępne we Wromac kuchenne blaty z granitu doskonale radzą sobie z różnymi zabrudzeniami w każdej kuchni, gdzie jest największe prawdopodobieństwo wybrudzenia. Ponadto są one odporne na zarysowania, poplamienia jak również działania kwasów spożywczych. Należy pamiętać o właściwym dbaniu i impregnowaniu wyrobów z kamienia naturalnego.

Kamień naturalny doskonale sprawdza się przy produkcji drobnej architektury drogowej oraz ogrodowej. Pięknie prezentuje się w rustykalnym charakterze jako ozdoba ścieżek lub tarasów obok domu. Kamień o tak wielu zastosowaniach często spotyka się, kiedy jest wykorzystany do wykonania ławek, obrzeży przy drodze, chodników wokół domu, płyt posadzkowych jak również krawężników. Idealnie nadaje się do budowy dróg i mostów. W budownictwie drogowym skalny surowiec jest podstawą.

Wzrost technologiczny sprawił, iż zarówno pozyskanie kamienia jak i jego obróbka jest bardzo łatwym procesem. Kamień to jeden z najstarszych wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Naturalny kamień stanowi odpowiedni surowiec, dlatego że jest niemal natychmiast gotowy do użycia, gdyż wystarczy jedynie wydobyć go i obrobić. Jest wykorzystywany już od najdawniejszych czasów.

Płomieniowanie granitu

Płomieniowanie granitu polega na poddaniu kamienia działaniom o bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu uzyskuje się chropowatą powierzchnię. Niewątpliwie do tego procesu są potrzebne specjalne palniki, aby uzyskać wystarczająco wysoką temperaturę na powierzchni kamienia. Temperatura, która oddziałuje na powierzchnię kamienia przy tej metodzie obróbki kamienia może sięgać ponad 1300 stopni Celsjusza. Najczęściej tę technikę wykorzystuje się na płomieniowanie granitu. Ze względu na wygląd oraz antypoślizgowe właściwości, kamień płomieniowany najczęściej stosuje się do produkcji zewnętrznych schodów.

Uzyskanie efektownej powierzchni kamienia

Na rynku można kupić zestawy przeznaczone do samodzielnego polerowania granitu. Zwykle zawierają one specjalne papiery, dzięki którym szlifuje się kamień na sucho, a następnie sypie się go specjalnym proszkiem i dopiero wtedy zwilża czyszczoną powierzchnię wodą. Na koniec pozostaje wypolerowanie kamienia.

Polerowanie granitu można zlecić firmie kamieniarskiej Wromac. Sprawdź naszą szeroką ofertę wyrobów z kamienia i usług kamieniarskich. Do polerowania granitu niezbędne są diamentowe podkładki polerskie oraz specjalna szlifierka do kamienia naturalnego. To najbardziej doskonała forma pod względem technicznym.

Szlifowanie granitu jest podstawowym procesem obróbki powierzchni. To dzięki niemu można uzyskać efekt lustrzanego połysku. Przy samodzielnej obróbce kamienia również można wykonać te czynność ale lepiej zlecić ją doświadczonej firmie z odpowiednim sprzętem. Zapraszamy do kontaktu.

Kolejnym sposobem na pielęgnację jest piaskowanie granitu. Dzięki temu procesowi powierzchnia jest lekko chropowata, mimo że wciąż jest równa. Poza tym powierzchnia takiego kamienia jest matowa przez co nie odbija światła. Piaskowanie można wykonać na całej powierzchni lub tylko na części danego elementu. Idealnie nadaje się do zabezpieczenia antypoślizgowego.

Wromac świadczy usługi piaskowania bezpyłowego na zamontowanych już elementach kamiennych. Stosowana metoda pozwala na uzyskanie pasów antypoślizgowych na gotowych i zamontowanych na Państwa posesji elementach z kamienia, np. stopnicach. Stopnie są polerowane aby uzyskać równą i jednolitą powierzchnię, a następnie dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii wykonywane są antypoślizgowe pasy poprawiające bezpieczeństwo zastosowanych wyrobów z kamienia naturalnego.

Cięcie kamienia

Wromac używa do cięcia kamienia naturalnego zarówno pił tarczowych o różnej średnicy dysków tnących, a także pił linowych służących do cięcia bloków granitu.

Obecnie stosowanie technologii przecinania specjalnymi diamentowymi linowymi piłami stanowi ułatwienie w cięcie dużych bloków granitu. Ta metoda przypomina cięcie strunowe. Zastosowanie specjalnej diamentowej liny uzasadnione jest ekonomicznie i ekologicznie. Cięcie linami jest cichsze i mniej energochłonne niż wykorzystanie dysków. Małe dyski służą do cięcia gotowych niewielkich elementów przeciętych wcześniej piłą linową lub największą tarczą o średnicy 3000 mm. Końcową fazą produkcji elementu z kamienia naturalnego jest jego wykończenie według zamówienia klienta.

Rozcinanie kamienia można zlecić firmom kamieniarskim, które mają w tym temacie wieloletnie doświadczenie, pracując z tym materiałem na co dzień.

Podsumowanie

Materiały kamienne od wielu pokoleń towarzyszą człowiekowi i metody obróbki kamienia wciąż są udoskonalane. Stale pracuje się nad zachowaniem nienagannej krawędzi podczas cięcia kamienia. Mają one szerokie zastosowanie w naszym życiu.

Powierzchnie granitowe do pielęgnacji potrzebują zastosowania zaawansowanych technologii oraz specjalnych maszyn i przede wszystkim fachowej oraz wieloletniej wiedzy związanej z tym tematem. Piękny wygląd naturalnego kamienia przekona nawet najbardziej wymagającego klienta. Na pewno będzie on zadowolony z wyboru produktów z kamienia w firmie Wromac.